Za kulturou na Jižní Moravu

Pokud zrovna trávíte konec prázdnin na Jižní Moravě, využijte některou z kulturních akcí, které tam v tomto období probíhají. A vybírat je opravdu z čeho. Mezinárodní hudební festival na Špilberku určitě nevynechejte. Na velkém hradním nádvoří tu poslední srpnový týden proběhnou hudební večery, během kterých se představí nejen představitelé klasické hudby. Ale vystoupí tu i pod taktovkou italského dirigenta známé melodie z filmů, ve kterých si zahrál známý herec Jean Paul Belmondo. Program Carpe noctem – Užívej noci zase návštěvníkům předvede v podání filharmoniků orchestrální díla z Dvořákovy Rusalky či Mozartovy Figarovy svatby. Z nabízených žánrů si vybere určitě každý.

Kultura v Brně

Komentované prohlídky, které lze navštívit v tomto čase, Archeologické léto v Pavlově si užijí jak dospělí, tak děti. Ty si odnesou mnohé cenné poznatky do hodin dějepisu. Mezi obcemi Dolní Věstonice a Pavlov se rozkládají pozůstatky paleolitických sídlišť, ve kterých už od třicátých let minulého století probíhají archeologické výzkumy. Dodnes jsou objevovaná nová významná svědectví o časech minulých. Sídliště s doklady obytných objektů či důkazy loveckých aktivit. Ohnišť a rovněž i skládkami mamutích kostí. Projevy duchovního života nesou pozůstatky rituálních pohřbů a lidovou dovednost dokresluje nálet zbytků výroby textilních výrobků či nádoby z vypálené hlíny. Soška Věstonické Venuše je dnes nejznámější památkou. Obdivovanou po celém světě.

Hlíněné nádoby

Do Mikulova zamíří všichni, kteří mají rádi poznávání. Cesty české vědy je výstava na místním zámku. Na níž skrze dvanácti zastavení lze během jednoho odpoledne projít klikatými uličkami nepovšimnutých příběhů naší historie. A že je opravdu bohatá. Ať už je to obor botanický, přírodovědný, geografický, astronomický, filozofický či genetický. Během prohlídky si tak divák často uvědomí nečekané dějinné události. Nad kterými do té doby nepřemýšlel. Tato výstava je výstupem Živé mapy. Topografického zobrazení, které je doplněno komentovanou prohlídkou, a které zrealizovala Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy s podporou Ministerstva kultury.