Vzduchotechnika se také musí čistit


Někteří lidé bývají vyslovení puntíčkáři a musí mít doma všechno naleštěné, a to až tak, že by se dalo jíst i z podlahy. Když k nim přijdete do bytu v bytovém domě, málem se tam bojíte i našlapovat v ponožkách, abyste tam neroznášeli prach a mastný pot. Ne každého puntíčkáře ale napadne, aby v rámci důkladného úklidu nechal vyčistit i vnitřek vzduchotechniky, protože ta je ukryta ve stoupačce, a vzhledem k tomu, že se do ní nikdo běžně nedívá, je zbytečné ji věnovat tolik pozornosti, podobně, jako například ve sklepě, kam také návštěvy běžně nevodíme.

bytový dům

Když už jsme se tu zmínili o prachu a mastném potu, který roznášíme na ponožkách po dlažbě a po kobercích, prach a mastnota právě hrají zásadní roli uvnitř vzduchotechniky, a jsou jasným důvodem, proč čištění vzduchotechniky https://www.taurisplus.cz/produkty-sluzby/cisteni-a-dezinfekce-potrubi-vzduchotechniky/ provádět v pravidelných intervalech. Ne každý totiž ví, že se jedná o velmi nebezpečnou hořlavinu, a že už v některých bytech skutečně k takovýmto tragickým událostem došlo.

bydlení v bytovce

Když je vzduchotechnika v bytě nově nainstalovaná, jde o zcela bezpečné zařízení, ale jakmile se spustí do provozu ventilátory z kuchyně a z koupelny, začne dovnitř potrubí proudit ve vzduchové hmotě rozptýlený tuk z přípravy pokrmů a spolu s ním i prachové částice. Zpočátku se nic závažného neodehrává, a někdy trvá i dlouhé měsíce, než se uvnitř trubek usadí souvislá vrstva mastného prachu. Můžete na ni čekat třeba i rok nebo dva. Ale jakmile se vytvoří, a stačí jen jeden milimetr silný potah, půjde o velmi obávanou hořlavinu a někdy i výbušninu. K zapálení směsi pak stačí vhodná jiskra nebo uvolněný uhlík z připáleného pokrmu, například od plynového sporáku, a váš byt se promění v peklo.

Nepodceňujte tedy toto nebezpečí, není to legrace, což potvrzují i statistiky hasičských záchranných sborů, které mají za sebou někdy i velmi dramatické zásahy v bytových domech.