Polyamorie jako cesta z krize

Monogamní nuda

Člověk ve své podstatě je tvor, který je schopen milovat více lidí najednou. Toto tvrzení je podloženo výzkumy. Proto se není čemu divit, že v dnešní době, a nejen v dnešní době roste rozvodovost. Přirozeností člověka je láska k více lidem. Proto jej církevní úzus – monogamie – svazuje, a dochází k rozpadu monogamních vztahů. Tyto vztahy se stávají monotónními, stereotypními a nudnými. Partneři je nedokáží oživit. Jako řešení se jeví vztah ozvláštnit další osobou. Nemáme však namysli přizvat třetí osobu ke krátkodobým radovánka, i když i toto může být řešením situace. Polyamorie je dlouhodobější partnerský vztah s více osobami. Tyto osoby mohou mít další vztahy s více osobami. Všichni jsou s tímto stavem seznámení a nikomu to nevadí.  Čím víc lásky, tím lépe.

partnerská krize

Krize partnerství a potíže ve vztahu vedou v mnoha případech ke skrývané nevěře. Ta způsobuje ještě větší propad intimity ve stávajícím vztahu, která pomyslnou propast mezi partnery stále zvětšuje. Pokud se nevěra odhalí, jen málo vztahů dokáže takovou ránu ustát a většina končí rozchodem/rozvodem. Kdybychom však vztah otevřeli a o jiných partnerech mluvili se svým současným monogamním partnerem, mohli bychom vztah oživit či dokonce upevnit. Otevřený vztah pouze přiznává, jaká je ve skutečnosti realita, že monogamie není člověku přirozená. Například americký expert doktor Christopher Ryan, odborník evoluční a sexuální psychologie tvrdí, že věrnost jen jednomu partnerovi začala být standardem, když lidé přestali kočovat a usadili se. V tu dobu, přibližně před deseti tisíci lety, se lidé usadili, stanovili si hranice, přiřadili majetky a partnery.

Monogamní společnost je tak zažitá a velice těžko se najdou lidé, kteří jsou schopni akceptovat něco jiného a otevřít se více možnostem. Pokud zažíváte krizi v partnerství nebojte se experimentovat. Kdo nic nezkusí, nic nezíská. V zajetých kolejích se jen těžko něco změní.

polyamorie

Není důvod k obavám

Nejdůležitější ve všech vztazích je komunikace, je to klišé, ale je to tak. Pokud nejste ve vztahu spokojeni není nic jednoduššího, než to partnerovi říct a najít řešení, které bude vyhovovat oběma. Může to nakonec být i forma polyamorie. Nebojte se udělat ten první krok. Pokud se vzájemně shodnete a partner bude spokojený, může se Vaše pouto naopak prohloubit.