Kopřivy – více, než jen plevel


Kopřivy možná některé lidi až děsí. Po dotyku s nimi totiž dostanete žahnutí, které je nepříjemné. Ale i přes tyto obranné vlastnosti rostliny, kopřivy v sobě skrývají spoustu pozitivních účinků, které mohou pomoci našemu zdraví. Pojďme se na tyto zajímavé rostlinky podívat více. Kopřivy se řadí do čeledi kopřivovitých. Kopřiv existuje několik druhů. Nejznámější je pravděpodobně kopřiva dvoudomá. Dorůstá do výšky až 150 cm a jsou snadno rozpoznatelné, díky zubatým listům, které jsou pokryté jemnými žahavými chloupky. Obsahují látku, která po dotyku způsobuje nepříjemné pálení a svědění.

kopřivy

Kopřivy jsou ale velmi bohaté na živiny. Mají velký obsah vitamínů C, B, železa, vápníku a hořčíku. Díky tomu se kopřivy často zpracovávají do podoby doplňku stravy. Využívají se v tradiční přírodní medicíně jako diuretikum. Pomáhají vylučovat moč a detoxikovat organismus. Dále najdete jejich využití při obtížích s alergiemi, revma nebo při zánětech močových cest. Dokonce, dle posledních studií, hrají kopřivy roli i při prevenci některých druhů rakoviny. Kopřivy se také často využívají v kuchyni. Mladé listy kopřiv se sbírají v období jara a poté je možné je použít v různých pokrmech.

kopřivy

Pokud je tepelně zpracujete, ztrácí své žahavé schopnosti a jsou tak bezpečné ke konzumaci. Přidávají se do polévek, salátů, smoothie nebo třeba jako náplň do těsta. Z kopřiv se připravuje také kopřivový čaj https://darka-shop.cz/katalog/cerstve-a-kvalitni-bylinky/caje-podle-obsazenych-bylinek/koprivovy-caj. Kopřivový čaj je chutný a zachovává si všechny přínosy, které nám kopřiva může poskytnout. Zejména se doporučuje ho pít, pokud máte obtíže s močovým ústrojím. Pokud si chcete kopřivy pěstovat sami, je to velmi snadné. Mají rády vlhkou a živnou půdu, kterou najdete na slunných místech. Nezapomeňte při sběru používat rukavice, abyste se nezranili.