Máte zkušenosti s finančními produkty?
Brali jste si někdy půjčku? Využili jste splátkový prodej nebo třeba leasing na auto? Využíváte hypotéku? A víte, jaké podmínky úvěru máte? I když mnoho lidí zkušenosti s podobnými produkty má, málokdo si skutečně velmi pečlivě nastuduje, co vlastně podepisuje. A za pár měsíců nebo let se lidé diví, že nezvládají svoje závazky splácet. Nejde jen o to si říct, že někde chcete půjčit určitou sumu, ale jde především o to, abyste dokázali tyto půjčky splácet. Proto je potřeba se zajímat o půjčku jako o celek, a nejen okrajově.
Co všechno smlouva zahrnuje?
V každé smlouvě o poskytování finančních služeb se dozvíte, jakou sumu si půjčujete, jak dlouho budete splácet, splatnost jednotlivých splátek nebo celkovou částku, kterou společnosti nakonec zaplatíte. Právě celková suma je pro uzavření smlouvy klíčová. Obsahuje údaj s názvem P. A. fahd. Že nevíte co to je? A to je právě ta chyba. Je to totiž označení výše ročního úroku. Udává, kolik procent z úvěru zaplatíte společnosti za jediný rok, a většinou je to vyšší částka, než by si spousta lidí mohla myslet.
To není jediný údaj, se kterým má tolik lidí potíže. Mnohdy ani lidé netuší, co jsou pojmy, jako je například vinkulace nebo zástavní právo. I tyto pojmy je nutné znát, a pokud na ně ve smlouvě narazíte, určitě se ptejte společnosti, se kterou o úvěru jednáte, nebo se podívejte na internet. Na prostudování smlouvy si dejte dostatek času, abyste si ji mohli v klidu prostudovat a nepodepisovali ji pod tlakem. Vždy, než podepíšete smlouvu o úvěru, důkladně si zhodnoťte svou finanční situaci. Je velmi důležité, abyste dokázali svoje závazky splácet. Jedině tak se vyhnete exekucím a insolvenci, což by pro vás zbytečně znamenalo další problém v budoucnu. Myslete na to, že banky si prověřují příjmy i výdaje, kdežto nebankovní sektor to často nedělá.